Dźwigi elektryczne – budowa i zastosowanie

Urządzenia jak dźwigi elektryczne mają bardzo szerokie zastosowanie w transporcie ładunków oraz osób. Jaka jest budowa dźwigów z silnikami elektrycznymi? Kiedy stosowane są one najczęściej?

Czym jest dźwig elektryczny?

Pod pojęciem jak dźwig elektryczny znajduje się rodzaj urządzenia dźwigowego – podnośnikowego, które wyposażone jest w elektryczny silnik pozwalający na podnoszenie ładunku na daną wysokość.

 

Dźwigi elektryczne są urządzeniami o zróżnicowanych konstrukcjach, co przekłada się również na ich zastosowanie.

 

Rodzaje dźwigów elektrycznych

Do kategorii dźwigów elektrycznych wchodzi rozbudowana gama urządzeń, które łączy możliwość podnoszenia ładunków oraz wyposażenie w silnik elektryczny.

 

Wśród dźwigów elektrycznych znajdują się urządzenia jak:

  • Windy – urządzenia podnośnikowe przeznaczone do podnoszenia i opuszczania ładunków i osób. Do wind zalicza się wiele typów urządzeń, między innymi są to windy osobowe, towarowe, szpitalne, windy dla niepełnosprawnych. Mogą posiadać zabudowany albo odsłonięty szyb, a także mogą być wyposażone w maszynownię.
  • Dźwigi eklektyczne samojezdne – to urządzenia wyposażone w koła, dzięki którym można je przemieszczać. To powoduje, że mogą być one używane w różnych miejscach, gdy konieczne jest podniesienie ładunku.
  • Wciągarki linowe – umieszczane na wysokości, pozwalają na wciąganie ładunków o znacznych ciężarach. Mogą również współpracować z suwnicami, pozwalając na przemieszczanie ładunków na określonym obszarze suwnicy.

 

Dźwigi elektryczne – zastosowanie

Ze względu na posiadaną funkcjonalność dźwig elektryczny ma bardzo szerokie zastosowanie.

 

Tego typu urządzenia używane są głównie w zakładach, w których wykorzystuje się ładunki o znacznych ciężarach, dlatego konieczne jest ich łatwiejsze przemieszczanie. Używane są między innymi w zakładach mechanicznych, stoczniowych, w magazynach i centrach logistycznych. Ponadto są one używane podczas prac budowlanych, wykończeniowych, instalacyjnych.

 

Dźwigi elektryczne można zakupić na własność lub wynająć w firmach zajmujących się ich wypożyczaniem.