Galwanizacja – w jakim celu jest wykonywana?
Galwanizacja metalu ma na celu nadanie mu nowych cech. Proces ten nie jest skomplikowany, polega on na pokryciu elementu metalowego cieniutką warstwą innych metali. Powłoki te są uzyskiwane przy wykorzystaniu zjawiska elektrochemicznego uzyskiwanego w wyniku przepływu prądu między dwiema elektrodami zanurzonymi w kąpieli galwanicznej.
Zalety galwanizacji
Główne korzyści, jakie daje galwanizacja metalu to:
– wytworzenie powłoki antykorozyjnej, do tego celu często wykorzystywany jest chrom, stosowany popularnie np. w armaturze łazienkowej i częściach motoryzacyjnych,
– funkcja estetyczna, galwanizacja metalu powoduje, że elementy poddane temu procesowi prezentują się o wiele lepiej, przykładem może być srebrzenie sztućców i złocenie kosztowności.
– nadanie elementom powierzchni galwanizowanych specjalnych właściwości fizycznych, może to być zwiększenie przewodzenia prądu elektrycznego, jak w przypadku kontaktów.
Galwanizacja metalu wykonywana jest w specjalnie przeznaczonych do tego celu wannach galwanicznych. Element, który ma być pokrywany warstwą metalu, jest w niej umieszczany i poddawany zostaje kąpieli galwanicznej, jej skład to specjalna mieszanka wodna związków chemicznych. Efekt jest uzależniony od składu i proporcji roztworu, powinien być on odpowiednio przygotowany, aby warstwa pokrywająca metal była równomierna i wytrzymała. Mieszanka ta jest elektrolitem przewodzącym prąd elektryczny, który sprawia, że w czasie kąpieli wydziela się metal i pokrywa zanurzony element.
Zastosowanie galwanizacji metalu w praktyce
Złocenie jest często stosowane w jubilerstwie, zwiększa wartość estetyczną różnych przedmiotów, ale jest także wykorzystywane w medycynie, ponieważ złoto wykazuje właściwości antybakteryjne. Z kolei fosforanowanie umożliwia przekształcenie powłoki metalicznej w niemetaliczną, takie rozwiązanie zapobiega stykom powierzchni metalicznych, jest często wykorzystywane w ruchomych elementach maszyn. Cynowanie jest wykorzystywane w gastronomii, ponieważ związki cyny nie są toksyczne. Pokryte cyną powłoki metaliczne mają bardzo ładną powierzchnię, cechują się dobrym przewodnictwem, dlatego są wykorzystywane w elektrotechnice. Ocynkowane elementy ogrodzenia, bramy, klamek czy zwykłej siatki są dużo bardziej odporne na zmienne warunki atmosferyczne niż malowane farbą. Warstwa chromu zabezpiecza zderzaki przed rdzewieniem, sprawia, że są mocniejsze. Chromowanie jest często stosowane podczas renowacji zabytkowych samochodów. Więcej informacji na temat technik galwanizerskich można znaleźć na stronie https://wigal.pl/pl/.